niedziela, 6 lipca 2014

Lato z nordic walking



Aktywność fizyczna, tak ważna i przedstawiona przeze mnie w opisach schorzeń cywilizacyjnych, może być praktykowana także w chodzeniu ze specjalnymi kijkami (nordic walking). Jest to stosunkowo nowy rodzaj sportu. W Polsce coraz bardziej powszechny, powiedziałabym nawet, że stał się modny.  Wokół widać coraz więcej jego sympatyków. Również ja należę do tego grona. Ten rodzaj aktywności można uprawiać wszędzie: na ulicy, w parku, w lesie. Miejscem, które się szczególnie do tego nadaje, jest w Bydgoszczy Ogród Botaniczny  (powierzchnia 60 ha),  położony w obrębie Parku „Myślęcinek”. Na jego terenie, pośród wielu wzniesień poprzedzielanych  dolinkami, wkomponowano alejki spacerowe. Z każdej z nich rozciąga się piękny widok na okolicę. Właśnie dla tej panoramy warto pofatygować się trochę dalej od miejsca zamieszkania.



Nordic walking naśladuje fiński bieg narciarski, ale bez nart. W jego uprawianie zaangażowanych jest ponad 500 mięśni znajdujących się w ciele człowieka (640 wszystkich).Wzmacniają się mięśnie nóg, pośladki i brzuch stają się jędrne, kręgosłup silniejszy, a dzięki pracy rąk również kształtują się i nabierają siły mięśnie i stawy ramion oraz barków. Tempo każdy powinien dopasować do swoich możliwości. Chodzimy tak jak w normalnym marszu, tylko podpierając się kijkami (ręce poruszają się przeciwnie do ruchu nóg – prawa noga i jednocześnie lewa ręka do przodu). Długość kijków dopasowujemy do wzrostu (pomnożyć swój wzrost przez 0,66). Chodzić może każdy, niezależnie od wieku.





Wzdłuż Myślęcińskiej Strugi powstało 13 stawów kaskadowych (o łącznej powierzchni 2,2 ha i długości 1 km) z bogatą roślinnością wodną i szuwarową. 








Brzezina  - wzgórze




Alpinarium – to widowiskowe miejsce z rzeźbą przedstawiającą formy górskie: ściany, granie, źleby, wąwozy, wodospad i roślinność górska (szarotka alpejska, dębnik ośmiopłatkowy, goździk alpejski).





Na wysoczyźnie urządzono kamienny krąg z głazów narzutowych. Nawiązuje on do średniowiecznych kręgów, licznie występujących na Pomorzu np. w Odrach k/Czerska. Stanowi element parkowego krajobrazu. Przez radiestetów jest oceniany jako miejsce korzystne, promieniujące energią, służące medytacji, wyciszeniu, kontemplacji.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz