środa, 23 lipca 2014

Na Placu Wolności w Bydgoszczy


Na Placu Wolności, po 10-ciu latach starania o odbudowę, w czerwcu br., została uroczyście odsłonięta rekonstrukcja fontanny „Potop”. Podziwiać ją można już w całej okazałości. Proces odtworzenia zainicjowało w 2004 r. Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Koszt budowy to około 2 ml. zł. (pieniądze pochodziły ze składek społecznych, od władz miasta i województwa kujawsko – pomorskiego oraz funduszy unijnych). Trzyelementowa fontanna  „Potop” przedstawia ludzi i zwierzęta walczących o uratowanie życia z biblijnego potopu. Wykonania rekonstrukcji podjął się absolwent ASP Michał Pronobis a odlewy z brązu wykonał Jacek Guzera z Kielc. Pierwowzór fontanny zaprojektowany był przez Ferdinanda Lepcke w 1897 r. w ramach konkursu ogłoszonego przez Krajową Komisję Sztuki Królestwa Prus. W 1943 r. rzeźba została rozebrana przez Niemców i przetopiona na cele wojskowe.



W centralnej części fontanny (wysokość 6.3 m.) znajduje się mężczyzna, który podtrzymuje, lewym ramieniem, omdlewającą kobietę i jednocześnie usiłuje wciągnąć na skałę innego mężczyznę. U podnóża skały, młoda, zmarła z wyczerpania matka i jej uratowane dziecko. Poskromiony przez naturę, ale ocalały lew, również wdrapuje się na skałę.








Na mniejszej skale niedźwiedzica trzyma w pysku  nieżywego niedźwiadka.



Scena przedstawia walkę człowieka z oplatającym go wężem.


Stojąc przy zrekonstruowanej fontannie można poczuć powiew historii i tak jak dawniej, ponad 70 lat temu, podczas spaceru, zrobić sobie przy niej, pamiątkowe zdjęcie.

Zdjęcie z internetu

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w stylu neoromańskim powstał w latach 1872 – 1878. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Niepokalane Poczęcie (1850 r.).





Pomnik Wolności – powstał ku czci poległych o wyzwolenie miasta w styczniu 1945 r., upamiętnia także powrót Bydgoszczy do Polski 20-ego stycznia 1920 r.


Plac Wolności od strony północnej otoczony jest z wielkomiejskimi kamienicami, jedna z nich, szczególnie rzuca się w oczy, to ikona architektury Bydgoszczy przełomu XIX/XX wieku. Dzieło architekta Józefa Święcickiego posiada bogatą architektonicznie elewację zewnętrzną.


W ciągu kamienic  znajduje się Gmach szkolny (1876 – 1877), aktualnie mieści się tu I Liceum Ogólnokształcące.


Zachód to dla Placu Wolności sąsiedztwo reprezentacyjnej ulicy Gdańskiej.


Plac  Wolności  przylegający  częściowo do Parku  Kazimierza Wielkiego, pełni funkcję rekreacyjną, tu również  odbywają się różnego rodzaju obchody świąt państwowych.  W czerwcu  tego roku   był miejscem,  od którego  rozpoczął się „Marsz Kapeluszowy”. Jest on manifestacją bydgoskich środowisk senioralnych. Miałam  okazję  brać  w  nim  udział, reprezentując  Klub   Seniora  Związku Nauczycielstwa  Polskiego.  Marsz  połączony  był z Juwenaliami Bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ta ciekawa impreza przygotowana przez „Stowarzyszenie  z potrzeby  serca”, Miejskie Centrum Kultury oraz  Bydgoską Radę Seniorów odbyła się na Wyspie Młyńskiej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz