VIII. Zatrzymać ból

 Janusz Kotanowicz
  mgr fizjoterapii


Są różne sposoby na walkę z bólem, ale jak wybrać ten właściwy? W swojej działalności zawodowej wykorzystuję metody terapii manualnej, treningu medycznego, masażu leczniczego czy terapii mięśniowo - powięziowych. Na uwagę zasługuje jedna z najbardziej znanych metod jaką jest masaż leczniczy.
Prawie każdy człowiek w życiu codziennym wykorzystuje wrodzoną zdolność leczenia dotykiem. Jeśli boli nas głowa instynktownie pocieramy kark i skronie, aby zmniejszyć ból i napięcie. Dobroczynny wpływ masażu może być stosowany dodatkowo w terapii zaburzeń emocjonalnych, przy nadmiernym stresie lub aby rozluźnić mięśnie napięte w odpowiedzi na uczucia gniewu bądź niepokoju. Nie należy traktować ciała i psychiki, jako odrębnych dziedzin. Dlatego, gdy zbyt długo cierpi nasze ciało, zaczynamy też to odczuwać w naszej psychice. Jesteśmy przemęczeni, smutni i depresyjni.
Masaż, tak jak pozostałe metody w fizjoterapii, powinien być wykorzystany z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do jego stosowania. Duża przewaga masażu nad pozostałymi technikami wynika z tego, że może być on stosowany z większą częstotliwością oraz jako świetna pomoc w profilaktyce fizjoterapeutycznej. Masaż leczniczy może być z powodzeniem stosowany u większości grup pacjentów i bez względu na wiek. W drodze do zatrzymania bólu związanego z czynnikami takimi jak bezruch, zbyt mała lub nadmierna aktywność, stres, przeciążenia mięśniowe itp., masaż leczniczy ma wręcz uzdrowicielską moc. Stosowanie tej metody idealnie sprawdza się także u kobiet w ciąży, osób starszych, regularnie uprawiających sport a także u dzieci, jako masaż shantala.
W mojej pracy, kiedy pacjenci kończą zaleconą terapię, proponuję skorzystanie z tej formy pomocy. Czasem jedna lub dwie w miesiącu sesje terapeutyczne potrafią skutecznie przeciwdziałać nawrotowi dolegliwości. Należy pamiętać, że aby czuć się zdrowo, trzeba również pomyśleć o aktywności ruchowej. Fizjoterapeuta to specjalista. To on proponuje, jaki zabieg jest najkorzystniejszy. Rehabilitant powinien wytłumaczyć przyczyny i zależności, dlaczego zmagamy się z dolegliwością, czy jest to zła pozycja w pracy, czy dysbalans mięśniowy w sylwetce, czy też inne powody, by móc w miarę możliwości je zniwelować. Masaż leczniczy – leczy, ale jest również działaniem  dającym relaks i odprężenie po całym dniu.



1 komentarz:

  1. Jak człowiek zmaga się z problemami ortopedycznymi to niestety często narzeka na potężny ból. W każdym razie jeśli problem dotyczy stopy to tutaj https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/pieta-haglunda/ można znaleźć fachową pomoc medyczną.

    OdpowiedzUsuń