wtorek, 11 listopada 2014

Niezapomniany wieczór w Filharmonii Pomorskiej


Filharmonia  Pomorska  to  prężna  instytucja  kulturalna,  która   funkcjonuje w Bydgoszczy   już   ponad   60 lat.  ( w 2013 r. obchodziła  60 – lecie swej działalności). link  o Filharmonii Pomorskiej.Ważną rolę w tworzeniu historii filharmonii odegrał jej pierwszy dyrektor Andrzej Szwalbe,  który  funkcję  tę pełnił w latach 1953 – 1991.  Dzięki  jego   staraniom w 1953r. podjęto decyzję o budowie budynku filharmonii  z salą koncertową o bardzo  dobrych  do dziś warunkach  akustycznych  ( 880 miejsc, wyposażoną w 47 rejestrowe organy mechaniczne ). W drugiej  sali  kameralnej ( 150 miejsc ) znajdują  się 12 głosowe organy  barokowe. Budowę   filharmonii  ukończono w 1958 r.  W  tym też  roku  odbył  się   uroczysty  koncert inaugurujący  działalność  w nowym budynku. Od  tego czasu nieprzerwanie trwa działalność artystyczna Filharmonii Pomorskiej.



W otoczeniu budynku Filharmonii stoją posągi polskich kompozytorów: F. Chopina,               I. J. Paderewskiego, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego.
           




Pomnik Andrzeja Szwalbe przed wejściem do Filharmonii.


Od 1991 r. funkcję dyrektora pełni Pani Eleonora Harendarska.  Patronem Filharmonii Pomorskiej jest Ignacy Jan Paderewski. Filharmonia posiada dwa etatowe zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną i zespół kameralny Capella Bydgostiensis. Głównym dyrygentem jest Tadeusz Wojciechowski, drugim Eugene Tzigane.
Na działalność artystyczno – kulturalno – edukacyjną  Filharmonii Pomorskiej składają się koncerty symfoniczne i kameralne, recitale, festiwale (Bydgoskie Festiwale Muzyczne, Musica Antigua Europae Orientalis), audycje muzyczne dla szkół, nagrania płytowe, kongresy naukowe. Z imprez muzycznych na uwagę zasługują również koncerty skierowane do najmłodszych (min. Koncert dla małych melomanów), do seniorów (Poranki muzyczne dla seniorów), spotkania Młodego Melomana czy w Klubie Przyjaciół Filharmonii. 



Melomani mają w czym wybierać, gdyż podczas koncertów czy prezentacji festiwalowych czeka na nich wiele gatunków muzyki z różnych epok (średniowieczny chorał, klasyczna opera, barokowe concerti grossi, flamenco, elementy muzyki etno, folku, po dzieła współczesne), po prostu muzyka świata. Wysoki poziom przy wykonywaniu największych dzieł światowej literatury muzycznej gwarantują najwybitniejsi artyści polscy jak i zagraniczni. Ta muzyka dociera do najgłębszych zakamarków duszy. Na koncertach, na których miałam okazję być, widownia była wypełniona po brzegi, aplauz na stojąco, tak entuzjastycznie publiczność nagradza  wykonawców. Wieczór w filharmonii dostarcza wielu wzruszeń estetycznych i budzi uznanie dla wielobarwności brzmienia muzyki klasycznej, romantycznej czy też współczesnej. Jeszcze raz brawa dla jej wykonawców.
Fanów nie brakuje, zarówno wśród młodych, ale przede wszystkim trochę starszych odbiorców. Żeby pokochać ten rodzaj muzyki, trzeba się trochę osłuchać, bo to nie zawsze jest miłość od pierwszego wejrzenia, ale jeśli już zaiskrzy, to fascynacja ta trwa do końca życia. Przed nami nowy, ciekawy repertuar, jest w czym wybierać (aktualne wiadomości na You Tube Filharmonii Pomorskiej).

Niezapomniany wieczór 5 listopada upłynął pod znakiem poruszająco i emocjonalnie zaśpiewanych pieśni Ave Maria. Koncert był prezentacją nowo wydanej płyty, którą Capella Bydgostiensis nagrała wraz z Artystką Barbarą Kubiak (sopran) z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przed koncertem w Sali Kameralnej odbyło się spotkanie z Artystką. W bezpośredniej rozmowie Pani Barbara Kubiak dała się poznać jako osoba wrażliwa, otwarcie mówiąca o blaskach i cieniach zawodu śpiewaczki, swoich marzeniach i planach muzycznych. Tego wieczoru można było również zakupić jubileuszową płytę (zawiera 10 utworów z różnych epok), na której Artystka po koncercie chętnie składała autograf.




Podczas przerw można pospacerować po przestronnych korytarzach oraz w foyer, gdzie Filharmonia Pomorska wystawia szereg dzieł sztuki będących w jej posiadaniu. Są to rzeźby, malarstwo i grafika oraz galeria gobelinów. Wieczór w filharmonii jest artystycznym wydarzeniem, który dobrze jest zaakcentować strojem wizytowym. A jak robią to bydgoszczanki?


Kolejne zdjęcia w przygotowaniu, po uzgodnieniu terminu.

Po koncercie przed budynkiem filharmonii można podziwiać jeszcze 20 minutowy spektakl „Muzyka – Światło – Woda” czyli tańczącą fontannę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz