piątek, 13 listopada 2015

Zobaczyć Bydgoszcz z lotu ptaka



By zobaczyć Bydgoszcz z lotu ptaka, trzeba wybrać się z wizytą do Wieży Ciśnień (Szwederowo, ul. Filarecka 1). Tę piękną budowlę w stylu neogotyckim wybudowano w 1900 roku. Przez 90 lat, dzięki odpowiednim zbiornikom, utrzymywała właściwe ciśnienie wody w sieci wodociągowej na terenie Bydgoszczy. W ostatnim czasie zamieniona w Muzeum Wodociągów, otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających. Poprzez wyeksponowane tu przedmioty, można przyjrzeć się licznym urządzeniom służącym do  poboru wody.
Z tematu, wydawać by się mogło,  tak oczywistego jak woda,  zrobiona została bardzo ciekawa lekcja poglądowa,  z którą naprawdę warto się zapoznać. Ukoronowaniem zwiedzania jest wejście na platformę widokową gdzie rozciąga się rozległy widok na Bydgoszcz ze wszystkich stron świata. Biorąc pod uwagę wzgórze, na którym stoi wieża oraz jej wysokość (45 m,) pobyt na galerii  widokowej może być  trochę trudny dla tych, którzy mają lęk wysokości. Zabezpieczenia w postaci barierek są tak solidne, że w moim odczuciu nie ma powodu do obaw. Bydgoszcz w całej krasie odpłaci się  nam za pokonanie 176 stopni schodów. Widok z lotu ptaka potwierdziły przelatujące tuż obok łabędzie, z którymi, na krótki moment, mogłam się spotkać oko w oko. Trochę tylko moja ręka była zbyt wolna, by uchwyć tę, jakże  niezwykłą, chwilę  na zdjęciu. 



Wieża ciśnień






Muzealne eksponaty w zabytkowych wnętrzach wieży


Galeria wieży ciśnień (2 piętro). Miejsce wystaw, spotkań, koncertów.



Mały odpoczynek przed wejściem na taras widokowy


Wejście na taras widokowy






Widok na Bydgoszcz z platformy widokowej



Zapada zmrok, na niebie widać już prawie niewidoczne, oddalające się łabędzie

Muzeum Wodociągów (pierwsze tego typu w Polsce) to nie tylko Wieża Ciśnień przy ulicy Filareckiej 1 ale również obiekty Hali Pomp przy ulicy Gdańskiej 242. Oba obiekty zwiedzamy w dowolnej kolejności kupując jeden bilet.


Obiekty hali pomp


Galeria Hali Pomp, można  tu obejrzeć film o tematyce związanej z gospodarowaniem wody 



Studnia zbiorcza (zbiornik o głębokości 14 m do którego trafiała woda ze studni głębinowych w Lesie Gdańskim


Hydranty i zdroje uliczne



Replika kanału. Piętnastometrowy kanał deszczowy wybudowany pod koniec XIX wieku


 Obelisk umieszczony na terenie  Muzeum, odbiega co prawda treścią od głównego tematu ale ze względu na ponadczasowy tekst, wart jest uwagi. Polecam przeczytać.

2 komentarze: