sobota, 29 września 2018

Z Fundacją Arka w Tryszczynie



„Park Hotel” w Tryszczynie z inicjatywy Fundacji Arka działającej w Bydgoszczy przyjął, bardzo gościnnie, uczestników spotkania pod przewodnim hasłem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Ukoronowaniem pracowitych przygotowań było widowisko artystyczne wyreżyserowane przez Ludmiłę Małecką i Artura Grudzińskiego. Podopieczni fundacji, biorący udział w spotkaniu, już wcześniej przygotowali swoje propozycje (wybrane wiersze, piosenki, teksty), by w ten sposób współtworzyć scenariusz wystąpienia. Grupa plastyczna z projektu „Pozytywni i potrzebni” pod wodzą Mistrza Waldka Zyśka, w której miałam przyjemność uczestniczyć, przygotowała wizerunki postaci, odgrywających ważną rolę w drodze Polski do niepodległości, począwszy od powstańców wielkopolskich, żołnierzy niezłomnych po ich dowódców. Scenografia do widowiska przygotowana przez Waldka Zyśka i Marcina była zwieńczeniem naszej pracy, ale przede wszystkim uświetniła naszych bohaterów czyniąc z nich patronów tego przedstawienia. Całe przedsięwzięcie nadzorowała i zainicjowała Prezes Fundacji Arka, Barbara Olszewska, doskonale sprawdzając się w roli integrującej różne środowiska poprzez sztukę.









Patio hotelowe posłużyło jako atelier do naszych prac malarskich

Postacie historyczne  mające wkład w odzyskanie niepodległości uchwycone ręką uczestników spotkania.


Józef Piłsudski (1867-1935), polski polityk i przywódca państwa. Organizator Związków Strzeleckich i Legionów Polskich w zaborze austrajackim. Od 11 listopada 1918 r. naczelny wódz Armii Polskiej. 1918-1922 pierwszy marszałek Polski. Dwukrotny premier 1926-1930. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Portret wykonał Waldemar Zyśk.


Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK. Skazany na karę śmierci przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Pośmiertnie w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego. Portret wykonała Maria.


Danuta Siedzikówna "Inka" (1928-1946). Sanitariuszka i łączniczka AK. Wyrok śmierci na niej był komunistyczną zbrodnią sądową. W 2006 r. pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 


Tomasz Marcinkowski (1880-1958). Mój dziadek. W I wojnie światowej jako żołnierz armii pruskiej dostał się do niewoli carskiej. Od 7 stycznia 1919 r. wstąpił jako ochotnik do oddziałów powstańczych i pod dowództwem por. Śliwińskiego brał czynny udział w walkach przeciw Niemcom na odcinku Leszno. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.








Mirka, portret żołnierza nieznanego


Daria, portret żołnierza nieznanego 


Krystyna, portret Tomasza Marcinkowskiego


Prace nad scenografią do widowiska




Przedstawienie rozpoczął polonez wykonany przez grupę taneczną




Wstępy podopiecznych Fundacji Arka



Recital Ludmiły Małeckiej



Grupa plastyczna i jej prace



Julita,  obraz od góry to dom przy Farze w Bydgoszczy



Chwile wolne, spacer po okolicy 


Małgosia Zyśk uatrakcyjniła imprezę koncertem skrzypcowym, dzięki aukcji zebrano około 800 zł na cele fundacji, podsumowano również konkurs "4 zmienne pory roku" a wykład historyka z UMK z Torunia przypomniał nam kawałek historii o Polsce przed i po odzyskaniu niepodległości.Ciekawy wyjazd, dużo interesujących doświadczeń, do zobaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz