sobota, 19 sierpnia 2017

Podróże po Dolnym Śląsku

Zabytkowe zamki i pałace Dolnego Śląska w miniaturze i w oryginale 


W Kowarach od 2003 roku działa Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Modele w skali 1:25 perfekcyjnie pokazują najdrobniejsze szczegóły prezentowanych budowli. Są tu również wiernie odtworzone szlaki turystyczne i schroniska Karkonoszy wraz z jej najwyższym szczytem Śnieżką (1602 metrów n.p.m.). Po tym urokliwym miejscu oprowadzał nas animator opowiadając o różnych ciekawych faktach historycznych oraz legendach tego regionu. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie by dalej zgłębiać ten temat i pokazane tutaj zabytki obejrzeć w oryginalnej wersji. Nie do wszystkich udało się dotrzeć, ale zamek Książ, Chojnik, Czocha, Frydlant i pałac Miłków, ukazał się naszym oczom w faktycznych rozmiarach. Było warto, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać również wnętrza.


Miniatura zamku Książ


Domniemany złoty pociąg


Miniatura zamku Czocha



Miniatura zamku Frydland


Miniatura pałacu Miłków



Obserwatorium pogodowe na Śnieżce w miniaturze

·    Zamek Książ – to zabytek „Alfa” wśród atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Imponuje wielkością (trzeci pod tym względem w Polsce), wnętrzami i tarasami. Dzieje zamku są burzliwe i sięgają czasów od XIII wieku począwszy, po historię jej ostatnich właścicieli z romantycznym wątkiem o pięknej księżniczce Daisy von Pless, która od swojego męża w prezencie ślubnym otrzymała 6 metrowy sznur pereł. W latach 1941 – 45 został doszczętnie zdewastowany przez hitlerowską organizację Todta, do dzieła zniszczenia dołączyły również wojska radzieckie. Dziś po licznych pracach konserwatorskich odzyskuje swój blask i pełni rolę instytucji kulturalnej. Odbywają się tutaj bale , bankiety, pokazy sztucznych ogni, koncerty, turnieje rycerskie i inne. Podziemia Zamku Książ zostaną dla zwiedzających udostępione w 2018 r. Podobno skrywają jeszcze wiele tajemnic, nie  bez powodu Hitler wybrał to miejsce na jedną ze swoich kwater, a może właśnie tu ukryta jest Bursztynowa Komnata?


Front zamku Książ




Baszta prochowa


Sala Maksymiliana


Kominek w sali Maksymiliana


Jedna z odrestaurowanych komnat


Jeden a wielu tarasów


Dziedziniec ze studnią


Fragment najstarszej części zamku ze średniowiecznymi wnękami

·        Zamek Chojnik – powstał w latach 50 XIV wieku jako warownia obronna. Obecnie po wielu rekonstrukcjach stał się siedzibą Bractwa Kurkowego. Po stronie północnej wznosi się cylindryczna wieża, udostępniona  dla zwiedzających. Legenda o księżniczce Kunegundzie, która tu zamieszkiwała jest trochę smutna, ale bardzo pouczająca. Żeby tu się dostać trzeba wspiąć się na górę Chojnik w Karkonoszach (627 metrów n.p.m.)



W drodze na górę Chojnik


Wejście na wieżę zamku Chojnik


Widok na dziedziniec zamkowy, w środku pręgież

·        Zamek Czocha – położony w miejscowości Sucha to obronny zamek graniczny z XIII wieku. Część pomieszczeń udostępniono dla zwiedzających a pozostałe przeznaczono na hotel. Jest  również wykorzystywany przez filmowców. Kręcono tutaj min. Gdzie jest generał, Wiedźmin, Tajemnica twierdzy szyfrów, H. Potter.




Front zamku



Pomieszczenia zamkowe


Zbrojownia


Łoże książeńce



Mury zamku

·        Zamek Frydlant  - stanowi połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem, położony w północnej części Czech, tuż przy granicy z Polską. Od 1945 r. jest własnością państwa Czeskiego. Zachowany w nienaruszonym stanie, oryginalne wyposażenie wnętrz. Zaglądając do komnat odnosi się wrażenie,  jakby właściciele wyszli na spacer i zaraz wrócą. Zdjęcia można było robić tylko w pomieszczeniach kuchennych.


Widok na zamek Frydlant


Dziedziniec zamkowy


Jedna z komnat (zdj. z internetu)

·        Pałac w Miłkowie – to barokowo – klasycystyczny obiekt z XVII wieku, otoczony 200 hektarowym  parkiem. Własność prywatna, mieści się tu teraz hotel z restauracją.



Front pałacu

·        Nadszedł również czas na gwóźdź naszego programu zwiedzania, przysłowiową wisienkę na torcie czyli symbol Karkonoszy i Karpacza, Śnieżkę. To najwyższy szczyt tych gór. Szkoda tylko, że zbyt dużo turystów, w tym samym czasie pomyślało tak jak my, więc czekając na wyciąg na Kopę musieliśmy swoje odstać. Nie powiem ile, by nie zrażać ewentualnych chętnych. Było super, satysfakcja z pokonania własnych słabości i piękne widoki.


Na szczycie Śnieżki






Widoki na Karkonosze ze Śnieżki

·        A na deser – Świątynia Wang, to kościół zbudowany w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii. W XIX wieku przywieziony w Karkonosze przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.




Świątynia Wang


       Zwiedzanie połączone z wypoczynkiem, w "Klinice Młodości", w Świeradowie, z takim
       widokiem z tarasu, to energia pozyskana na długie, długie dni.
             

2 komentarze:

  1. Było super, udany wyjazd z super pogodą na zwiedzanie zabytków Dolnego Śląska. Ale była jeszcze studnia niewiernych żon obecnie niewiernych mężów. Polecam dokończenie historii zamku Czocha. Ciekaw jestem czy Tadeusz ma jeszcze włosy, ja jeszcze mam. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna z legend o zamku głosi o uśmierceniu, przez wrzucenie do studni, co najmniej trzech niewiernych żon. Ta historia pobudziła wyobraźnię dzisiejszych przewodników, którzy opowiadają turystom, że jeśli mężczyzna zdradza żonę to "test" - zajrzenie do studni ma jakoby spowodować jego wyłysienie. Mój mąż spojrzał - jeszcze nie wyłysiał, ale kto wie?

    OdpowiedzUsuń